Czym jest współczucie Sobie?

Współczucie to postawa, która obejmuje pewien zestaw uczuć, myśli, motywacji, pragnień, potrzeb i zachowań, które mogą być skierowane ku każdemu istnieniu (tzn. ku nam samym, innym ludziom, grupom ludzi, społeczeństwom, zwierzętom, środowisku, itp.).

Współczucie wobec Siebie obejmuje bycie świadomą własnego bólu i cierpienia oraz rozumienie, iż jest to trudne doświadczenie, jednak normalne dla każdej istoty ludzkiej. Podstawowy współczucia Sobie to również Kierowanie uczuć życzliwości oraz troski wobec samej Siebie, koncentrowanie naszej energii i uwagi na tym, w jaki sposób możemy ulżyć temu cierpieniu.

Dlaczego współczucie jest utożsamiane ze słabością, użalaniem, bezsilnością?

Dlaczego mamy większe przyzwolenie na współczucie innym z życzliwością i empatią, a dla Siebie już nie?

Niektórzy sądzą, iż postawa taka jest zbyt wylewna i prowadzi to lenistwa, użalania się nad Sobą i pobłażania Sobie.

Niewspierające przekonania o współczuciu wobec Siebie Samej

Niektóre z nas na samą myśl są przerażone o współczuciu sobie. To właśnie spowodowało, że jest ten live.

Nikt nas tego nie nauczył, jak emocji, słuchania intuicji i wielu wielu innych. Kiedy słuchamy Siebie i ufamy Sobie to nie jesteśmy podatne na manipulacje, wysysaczy energii, itp.

Współczucie kojarzone jest z wylewnością, bezsilnością, użalaniem się nad Sobą, lenistwem, bycie niezdecydowaną, nadwrażliwą, słabą, uchylaniem się od odpowiedzialności, pobłażliwością  Sobie, przesadne skoncentrowanie na Sobie (egoizm, narcyzm), niezdyscyplinowanie, utrata kontroli, lęk, że niczego w ten sposób nie osiągną, będą popełniali błędy, ich życie popadnie w stagnację i nigdy nie ruszą do przodu.

Czy według Ciebie ludzie współczujący są słabi, leniwi lub użalają się nad Sobą?

Prawda jest taka, że współczucie wobec siebie odzwierciedla cechy, które większość ludzi uznaje za pożądane, np. bycie miłym, wspierającym, ciepłym, troskliwym, nieosądzającym, akceptującym, wspaniałomyślnym, silnym, stabilnym, odważnym, mądrym, wyrozumiałym, wnikliwym, wytrzymałym, wytrwałym, itp.

Niektórzy uważają, że bycie samokrytyczną pomaga im doskonalić i motywować Siebie, czyni je twardszymi i popycha do przodu, dzięki czemu osiągają cele.

Ważne jest tu zadanie Sobie pytania jakie rzeczywiście masz dowody na to, że samokrytycyzm przynosi takie korzyści?

I jeśli faktycznie jest taki korzystny, to czemu nie korzystamy z niego wobec naszej przyjaciółki czy dziecka, którzy są smutni lub zdenerwowani?

Korzyści

Naukowcy odkryli, że praktykowanie współczucia zmniejszało nasilenie objawów depresyjnych, a korzyści te utrzymywały się przez co najmniej sześć miesięcy.

„Depresja często objawia się samokrytycyzmem i niską samooceną, co może doprowadzić ludzi do spirali spadkowej negatywnych myśli. Samokrytyka może przejść od atakowania własnego ciała, do wywoływania poczucia wstydu, poczucia winy lub porównywania się z innymi i poczucia niższości”  

Wyrażanie współczucia dla samej Siebie może pomóc pozbyć się przesadnej samokrytyki.

Występowanie współczucia powiązane jest z uwalnianiem hormonu oksytocyny, często nazywanym hormonem miłości. Oksytocyna uaktywnia dążenie do bliskości oraz tworzenia więzi, dlatego też jej poziom jest szczególnie wysoki po narodzinach dziecka, podczas fizycznego okazywania sobie czułości, seksu, podczas gdy rodzicie bawią się z dziećmi, ludzie bawią się ze swoimi zwierzętami, itp.

„Współczucie polega na zachowaniu się w ten sam sposób wobec siebie, gdy masz trudny czas, przeżywasz porażkę lub zauważysz coś, co ci się nie podoba. Zamiast bezlitośnie osądzać siebie i krytykować za różne niedociągnięcia, współczucie oznacza, że jesteś życzliwy i wyrozumiały w obliczu osobistych niepowodzeń. W końcu kto powiedział, że miałeś być doskonały?

Współczucie jest kluczowe dla zdrowego poczucia własnej wartości i odporności. „Dzisiaj dużo się dyskutuje o narcyzmie i jego konsekwencjach, ale chcemy, żeby ludzie posiadali w sobie dawkę zdrowego narcyzmu. Zapewnia to stabilne poczucie własnej wartości, gdy w życiu nie idzie dobrze, bez względu na to, czy jest to zły dzień czy utrata pracy. Jeśli stracimy poczucie własnej wartości podczas tych wyzwań życiowych, trudno będzie nam się zregenerować”

Dlatego już dzisiaj zapraszam Cię na wspaniałą mocną medytację Współczucia Sobie i uwolnienie od samokrytycyzmu.

Hej cieszę się, że zaufałaś mi i Sobie, że chcesz stawać po Swojej stronie i zadbać o Siebie na najwyższym poziomie.

Rozliczyć się ze mną możesz  za pomocą Stripe - Karta, Apple Pay, Google Pay i P24

PayPal`a (ceny wtedy będą wyższe o 5%- ze względu na koszt prowizji PayPal- odpowiednio - 47 PLN / 10,5 EUR)

lub zwykłym przelewem bankowym

UWAGA!

BRAK PRZESŁANIA POTWIERDZENIA PRZELEWU na podany adres mailowy ORAZ ODPOWIEDNIEGO TYTUŁU PRZELEWU  SPOWODUJE, ŻE NIE OTRYMASZ WIADOMOŚCI Z dostępem do medytacja.

Aby odebrać medytację proszę wykonaj poniższe kroki zgodnie z instrukcją, abym mogła wysłać Ci dostęp (nic więcej nic mniej). W innym wypadku niestety nie otrzymasz dostępu.

 

Tutaj moje dane do przelewu:

Proszę zrób przelew na kwotę 44 zł

1. TYTUŁ PRZELEWU - SWÓJ ADRES EMAIL + MWS

2. Dane do przelewu Agnieszka Taranowicz

3. Numer konta bankowego 55 1050 1214 1000 0092 0608 3363

IBAN:PL 55 1050 1214 1000 0092 0608 3363

Kod BIC SWIFT:INGBPLPW

4. Proszę wyślij potwierdzenie przelewu wraz z odpowiednim tytułem wiadomości POTWIERDZENIE MWS na kontakt@odnalezionadroga.pl lub na Instagram  to znacznie przyspieszy dostęp (zastrzegam sobie, że w weekendy i święta może to chwilkę dłużej potrwać)

A jeśli zagraniczna płatność to  daj znać to podam Ci namiary

Z miłością Aga:*

Zapraszam na Podcast Zrzuć Gorset. Puść się do wolności 

Wspieraj mnie na Patronite