Pokochaj Swoją Wysoką Wrażliwość Cz. 4

Kochani dalsza część o cechach wchodzących w Wysoką Wrażliwość:). Na emocjach skupię się bardzo ogólnie, gdyż to bardzo obszerny temat.

Empatia

Niewątpliwie mamy trudność z ukrywaniem emocji zwłaszcza smutku. Tutaj szczególnie chcę zwrócić uwagę na empatię, ponieważ zazwyczaj mamy ją bardzo wysoko przez co odczuwamy więcej niż większość populacji. To z kolei pokazuje naszą prawdziwość, często się wzruszamy, jesteśmy bardziej emocjonalni. Dzięki dawaniu sobie prawa do “puszczania” emocji zmniejsza się niepokój, czy frustracja. Świat “zewnętrzny”, pędzący tego nie rozumie i odbiera to jako słabość. Dlatego nie pozwalamy sobie na płacz i odczuwanie wielu emocji, ponieważ prze większość są nie rozumiane. Odbicie lustrzane (układ neuronów lustrzanych) to znaczy, że odczuwamy bardzo podobne a czasem nawet takie same emocje jak osoba, którą widzimy. Na przykład naprzeciwko mnie widzę osobę, która cierpi, to mi udzielają się jej emocje, odczuwam to co ona. Stąd też nasze tkwienie w różnych toksycznych relacjach. Na poziomie neuronalnym odczuwamy to co druga osoba. Nie chcemy jej np. zostawić, aby nie “cierpiała” (bo wiemy co może odczuwać) i kosztem Siebie tkwimy w takiej relacji nawet jeśli cierpimy.
Kolejny przykład kilka miesięcy temu miałam jak się okazało toksyczną relację z koleżanką, która ciągle chorowała i jak odczuwałam tą każdą jej chorobę. Nie dość, że sama przy tym chorowałam, to po każdej rozmowie z nią czułam się jakbym była wyprana w pralce o bardzo wysokich obrotach. No właśnie po rozmowie byłam tak skołowana, że nie potrafiłam zrozumieć co się dzieje. Po czasie to już wiem, że przebodzcowanie, współodczuwanie, taniec w toksyczności. Jest to trudne do wyjaśnienia, natomiast tak się dzieje, że nasze współodczuwanie realnych emocji drugiej osoby jest ok. Ważne aby nauczyć się z tym żyć i jest to możliwe. Jeśli zaakceptujemy siebie i pokochamy. Rozsądek i rozwaga są uzasadnione jeśli chodzi o proces zdrowienia. Trudne dzieciństwo na pewno odcisnęło swoje piętno i lęk przed silnymi emocjami z tym związane są uzasadnione lecz bez dotknięcia tego nie ruszysz do przodu. Wiem co mówię, sama tego doświadczyłam.

Trudności w podejmowaniu decyzji

To, że masz trudności w podjęciu decyzji nawet tej błahej nie świadczy, że jest coś nie tak z Tobą. Potrzebujemy więcej czasu na przemyślenia, by starannie móc rozważyć wszystkie opcje. Widzimy ich więcej niż inne osoby „nie WWO”. Spowalnia nas lęk, aby nie podjąć „złej” decyzji, np. wybór dania w restauracji, miejsca w kinie, miejsca wyjazdu weekendowego, pójścia na spacer, jaki kierunek studiów wybrać. U mnie była masakra. Mój wybór kierunku studiów to istna komedia. Nie dość, że decydowałam się kilka miesięcy jak uczelnia, jaki kierunek to po pierwszym już zjeździe pobiegłam do dziekanatu, aby zmienić kierunek z Finanse i Rachunkowość na Zarządzania Psychologia Managerska. Czyste szaleństwo. Z jednej strony jestem dumna z siebie bo posłuchałam intuicji i wybrałam inny kierunek, który dał mi na pewno więcej satysfakcji w postaci psychologii, czy super znajomych. Takich dylematów miałam mnóstwo i zdarzają się nadal, porównywając się do innych, którzy nie mieli takich dylematów utwierdzałam się w przekonaniu, że nie pasuję, że jestem inna, dziwna.
WSZYSTKO jest jak najbardziej tak. Kwestia poukładani sobie SIEBIE w głowie, zaakceptowania i pokochania. Chociaż to nie jest takie hop siup, gdyż wymaga wiele czasu, poświęcenia. A potem nauka korzystania z przywilejów i radzenia sobie z tymi aspektami, które przysparzają dyskomfort. Żeby to wiedzieć najpierw trzeba poznać siebie. Po co? Aby poznać swoje potrzeby, nauczyć się słuchać swojej INTUICJI w każdym aspekcie życia, powoli, najpierw drobne kroczki. Nie wszystko na raz. Ja miałam takie zapędy teraz już mniej, bo jestem bardziej uważna i wyczulona na to co się dzieje.

Zalety i wady zwracania uwagi na detale

Zaletą i wadą jest większe zwracanie uwagi na detale co jest pomocne przy formułowaniu trafniejszych przewidywań w przyszłości. To jest pozytyw, a ta druga strona to, że nie mamy z tego żadnej korzyści. Wynika to z przeszłych doświadczeń. Mam tu na myśli siebie. Wychowując się w rodzinie dysfunkcyjnej miałam fałszywy obraz siebie. Mimo, że od jakiegoś zdarzenia minęło kilka lub – dziesiąt lat to nadal porównywałam do tamtej sytuacji siebie z tamtego czasu co nie było już w chwili obecnej. Chcę przez to powiedzieć, że często utrzymywanie się w przeszłości powoduje więcej zatrzymywania się na przykrych doświadczeniach i staniu w miejscu lub na wet cofaniu się.
Detale kiedyś nie wiedziałam dlaczego pociąga mnie mowa ciała, obserwacja człowieka i emocji. Kiedy odkryłam, że mam cechę WW to uświadomiłam sobie, że czytanie twarzy, czy człowieka jest moim darem. Często czytałam z twarzy czy z ciała coś przeciwnego niż werbalizowanie. Co mnie nie raz ochroniło albo dało wartościową relację. I nie zawsze tak było.

Przekraczanie granic

W dzieciństwie często nam dokuczano, przekraczano nasze granice. O przekraczaniu moich granic już pisałam post. Możesz bezpłatnie pobrać test na sprawdzenie poziomu Twoich granic kliknij tu. Fakt jest taki, że często np. bawiono się z nami podrzucano, dotykano (czasami nie tam gdzie się powinno ), mimo, że tego nie chcieliśmy to i tak to robiono. Często to dorośli przekraczali nasze granice, a skoro dorosły to takie poczucie, że jest mądrzejszy i wie lepiej. Z czasem nie protestowaliśmy co nam i z nami robiono. Efektem ubocznym to zatracenie własnego poczucia kim się jest, do czego ma się prawo, gdzie jest nasza granica, bagatelizowanie naszej potrzeby. To łączy się z brakiem umiejętności wyrażania swoich potrzeb, stawiania granic, bezwartościowości, niską samooceną. Mogła bym jeszcze tu wkomponować kilka atrakcji lecz myślę, że to z czasem będzie wybrzmiewać na moich vlogach i blogu.

A tymczasem zapraszam już niebawem do następnej części poświęconej Wysokiej Wrażliwości.

Jeśli temat nie jest Ci obojętny i nie jest to wbrew Tobie to podziel się tym dalej i udostępnij, prześlij, każdy ma prawo do Szczęścia i Miłości (przesyłając proszę pamiętaj o autorze, czyli o mnie;))

 

Tu link do wcześniejszej części o WWO

Koniecznie zasubskrybuj mój blogYouTube

Zapraszam Cię na kanał YouTube

Tutaj moja tajna Grupa 

Mój FanPage 

Instagram 

Dziękuję, że tu jesteś☺️☺️🙏🧡💞

 

Ściskam Aga ☺️

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *